Kreativ strategi och strategisk kreativitet

All kommunikation behöver en strategisk plattform för att ge resultat. Projektets målsättning, varumärkets värden och målgruppens personlighet är de grundläggande byggstenar vi utgår från.

Viktigt är också att ge tillbaka till målgruppen. All reklam stjäl tid från mottagaren. För att hen ska orka stanna kvar och ta till sig budskapet behöver man bjuda på humor, tänkvärdheter eller kunskap som kan betala tillbaka.


Vad behöver du?


Bulldozer är en kommunikationsbyrå. Det innebär att vi arbetar med alla typer av kommunikation, oavsett media. Vi har lite extra fokus på digitala medier och film, bland annat med en filmregissör och flera webbutvecklare i huset.

Det här är våra tio huvudområden:
  1. Varumärkesstrategier
  2. Målgruppsanalyser
  3. Strategiska kampanjer
  4. Taktiska kampanjer
  5. Digital strategi och analys
  6. Kampanjer i sociala medier
  7. Reklam- och informationsfilm
  8. Content i kundens egna kanaler
  9. App- och webbdesign
  10. Interna implementeringsprocesser

Hjärta + Nyfikenhet


Vi är nyfikna. På människor, branscher, företeelser, nya tankar och teknisk utveckling. Svårare än så är det egentligen inte. Därför har hjärta och nyfikenhet varit våra ledord sedan starten för snart tio år sedan.

Idag är vi 14 totalt olika människor som arbetar för att få kunders kunder att känna sig sedda, upplysta, uppmärksammade, omtyckta och omskakade, allt utifrån behov. När det händer sker spännande saker i människors hjärtan. Då skapas känslor, engagemang och drivkraft. Drivkraft som får individer att förändra sitt beteende eller att agera.

Följ oss på facebook

Kunder

AURENA | BRANÄS | BRÄMHULTS | BYGGCHEFERNA | EVIDENSIA | FOLKTANDVÅRDEN | HANDELSKAMMAREN | KARLSTADS KOMMUN | KARLSTADS EL- OCH STADSNÄT | KARLSTADS ENERGI | KARLSTADSBUSS | KBAB | KUNGSBERGET | LÖFBERGS | MSC | NILO | REGION VÄRMLAND | SKANSKA | STENA STÅL | STILIOM | SVENSKA KONDITORLANDSLAGET | SVENSKA KYRKAN | VALLÅSEN


Kontakta gärna någon av oss:

Charlotta Stenson
VD/Projektledare
charlotta@bulldozer.se
054-22 26 70

070-293 57 00
Jenny Westling (fd Eklund)
Projektledare/Copywriter
jenny@bulldozer.se
054-22 26 72

070-606 20 02
Pontus Rolandsson
Projektledare/Regissör
pontus@bulldozer.se
054-22 26 73

070-313 01 40
Ulrica Samuelson
Projektledare/Eventutvecklare
ulrica@bulldozer.se
054-22 26 70

070-520 98 80
Anna Bergström
Produktionsledare
anna@bulldozer.se
054-22 26 75

070-758 24 90
Anna-Karin Jeppsson
Produktionsledare (föräldraledig)
anna-karin@bulldozer.se
054-22 26 77

070-755 75 53
Catarina Szasz
Creative Director/Art Director
sassan@bulldozer.se
054-22 26 71

076-830 60 60
Andreas Österlund
Art Director
andreas@bulldozer.se
054-22 26 70

070-696 92 95
Kristofer Brüngel
Copywriter
kristofer@bulldozer.se
054-22 26 70

073-656 88 90
Nina Skogsberg
Copywriter
nina@bulldozer.se
054-22 26 70

070-281 57 42
Lotta Harju
Grafisk formgivare
lotta@bulldozer.se
054-22 26 79

070-782 26 70
Anette Reutmer Åhlén
Grafisk formgivare
anette@bulldozer.se
054-22 26 74

070-522 77 06
Julia Karlsson
Grafisk formgivare
julia@bulldozer.se
054-22 26 70

073-827 29 03
Fredrik Johansson
Webbutvecklare
fredrik@bulldozer.se
054-22 26 78

070-480 93 07
Daniel Hjellström
Webbutvecklare
daniel@bulldozer.se
054-22 26 70

070-593 50 22

Bulldozer kommunikationsbyrå

Kungsgatan 7. 652 24 Karlstad.

info@bulldozer.se, 054-22 26 70